ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – ΝΕΑ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΕΡΙΛΗΨΕΩΝ: 26 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

ΒΟΛΟΣ, 27-30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2018

ΝΕΑ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΕΡΙΛΗΨΕΩΝ: 26 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

Γενικά για το Συνέδριο

Το Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, διοργανώνει στο Βόλο το 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο Πολεοδομίας, Χωροταξίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης, κατά το διάστημα 27-30 Σεπτεμβρίου 2018.

Το Συνέδριο πραγματοποιείται κάθε 3 χρόνια και αποτελεί τον πλέον καταξιωμένο θεσμό αναφορικά με τα ζητήματα του χωρικού σχεδιασμού και της χωρικής ανάπτυξης της χώρας μας. Τα γνωστικά αντικείμενα της πολεοδομίας, της χωροταξίας, της περιφερειακής και αστικής ανάπτυξης και του περιβάλλοντος θα αποτελέσουν και αυτή τη φορά τους κεντρικούς θεματικούς άξονες του Συνεδρίου και θα βρεθούν στο επίκεντρο της επιστημονικής συζήτησης.

Το Συνέδριο απευθύνεται στα μέλη της επιστημονικής κοινότητας που δραστηριοποιούνται στα παραπάνω γνωστικά αντικείμενα, σε πανεπιστημιακούς και ερευνητές, στελέχη της τοπικής αυτοδιοίκησης και της δημόσιας διοίκησης, επαγγελματίες και φοιτητές.

Κεντρικοί Ομιλητές

Κεντρικοί ομιλητές στο Συνεδρίου θα είναι η Καθηγήτρια Πολεοδομίας στο UCLA Αναστασία Λουκαΐτου-Σιδέρη (Αναπληρώτρια Κοσμήτορας στο UCLA Luskin School of Public Affairs. και Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκού Σχεδιασμού στο UCLA) με ομιλία με θέμα «Ανθρωπιστική Πολεοδομία: Νέες Πρακτικές για να Φανταστούμε Ξανά την Πόλη» και ο Λέκτορας Ανθρωπογεωγραφίας στο Πανεπιστήμιο του Birmingham Εμμανουήλ Τρανός με ομιλία με θέμα: «Ψηφιακά Αρχεία και Πόλεις: το Διαδικτυακό Παρελθόν και η Ψηφιακή Οικονομία».

Ειδικές Συνεδρίες για Νέους Επιστήμονες

Η Οργανωτική Επιτροπή του Συνεδρίου αποφάσισε τη διοργάνωση ειδικών συνεδριών για νέους επιστήμονες, ηλικίας μέχρι και 35 ετών, με στόχο την παρουσίαση των ερευνητικών και επαγγελματικών τους πονημάτων. Οι περιλήψεις, και τα πλήρη κείμενα, θα αξιολογηθούν από ειδική επιστημονική επιτροπή και θα βραβευθούν οι τρεις καλύτερες εργασίες από εκείνες που θα παρουσιαστούν.

Posters

Εκτός των προφορικών παρουσιάσεων, θα υπάρχει η εναλλακτική δυνατότητα παρουσίασης των εργασιών σε πινακίδα (poster). Οι εργασίες που θα παρουσιαστούν θα αξιολογηθούν από ειδική επιτροπή και θα βραβευθούν οι τρεις καλύτερες εργασίες.

Λειτουργία Παιδικού Σταθμού

Κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου θα λειτουργεί στο κτήριο του ΤΜΧΠΠΑ παιδικός σταθμός για παιδιά προσχολικής ηλικίας και δημοτικού, ώστε να έχουν τη δυνατότητα οι σύνεδροι-συνοδοί τους να συμμετάσχουν απερίσπαστοι στις διεργασίες του.

Γραμματεία Συνεδρίου:

Γραμματέας Συνεδρίου: Άννα Ζυγούρα
Τηλέφωνα Συνεδρίου: 24210-74470, 24210-74494, 24210-74436
Φαξ συνεδρίου: 24210-74398, 24210-74381
Email Συνεδρίου: conferenceprd5@uth.gr
Ιστότοπος Συνεδρίου: conferenceprd5.prd.uth.gr

Κατεβάστε το κείμενο της ανακοίνωσης